كتابخانه مركزي

در بدو تاسیس و راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان در سال 1368، کتابخانه مرکزی به عنوان کتابخانه دانشکده پزشکی در پردیس اولیه دانشگاه واقع در بلوار بسیج شهرستان سمنان شروع به فعالیت نمود که پس از احداث مجتمع جدید آموزشی دانشگاه در سال 1376، واقع در کیلومتر 5 جاده دامغان و حضور سه دانشکده پزشکی، پرستاری و مامایی و توانبخشی در این مجتمع،  از تجمیع کتب کتابخانه های دانشکده های پزشکی و پرستاری و مامایی، به عنوان کتابخانه مرکزی به فعالیت خود ادامه می دهد.

ساختمان کتابخانه مرکزی با مساحت بیش از 2000 متر مربع شامل سالن مطالعه، مخزن کتاب ، بخش کتب مرجع و پایان نامه ، سایت های اینترنت خواهران و برادران، اتاق سمینار و اتاق های اداری بوده و با بیش از 21هزار نسخه کتاب ( فارسی و لاتین ) در زمینه های علوم پایه و بالینی پزشکی و پیراپزشکی، 1730 پایان نامه، 510 طرح تحقیقاتی، بیش از580 عدد سی دی مشغول به فعالیت و ارائه خدمات کتابخانه ای به اساتید، دانشجویان و کارکنان می باشد.به واسطه عضویت دانشگاه در کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی ایران که امکان دسترسی به منابع Online  پزشکی را فراهم می آورد،تعداد مجلات لاتین خارجی خریداری شده در سال های اخیر به مرور کاهش یافته و در حال حاضر مجله لاتین به صورت چاپی خریداری نمی گردد و نیاز محققین دانشگاه به مقالات لاتین از طریق پایگاههای اطلاعاتی مشترک دانشگاه و يا سرویس خدمات تحویل مدرک (Document Delivery) تامین می گردد.


رده بندي كتب براساس رده بندي پزشكي National Library of Medicine (NLM) بوده و سيستم كتابخانه به صورت مخزن باز مي باشد. به دنبال راه اندازی سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش در سال 1393 در کلیه کتابخانه های دانشگاه، به منظور یکپارچه سازی خدمات ارائه شده در کتابخانه های تابعه دانشگاه، ارائه خدمات در این کتابخانه از جمله بخش امانت به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

وجود 2 سایت کامپیوتر (سایت خواهران، سایت برادران) واقع در کتابخانه جمعا با 34 دستگاه کامپیوتر امکان دسترسی به اینترنت ، منابع الکترونیک (کتب ومجلات الکترونیک) را برای اعضای کتابخانه فراهم نموده است . علاوه بر این کتابخانه مجهز به سیستم  Wirelessبوده که امکان دسترسی به اینترنت را در فضای کتابخانه برای کلیه اعضایی که دارای کامپیوترهای شخصی می باشند، فراهم می آورد. همچنین کتابخانه دارای یک اتاق سمینار جهت دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

در سال 1379 به منظور ارائه راهکارهای نوین سازماندهی اطلاعات، نسخه Dos  نرم افزار کتابخانه ای پارس آذرخش خریداری و راه اندازی شد. پس از آن در سال 1384 نسخه ویندوز نرم افزار پارس آذرخش همراه با جستجوگر افق و در سال 1392 سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش جهت یکپارچه سازی خدمات ارائه شده در کتابخانه های دانشگاه خریداری گردید. این سیستم شبکه به هم پیوسته ای از کتابخانه های دانشگاه را بوجود آورده که علاوه بر قابلیت هایی مانند جستجوی همزمان در اطلاعات کتابشناختی تمامی کتابخانه های دانشگاه، امکان ایزو گرفتن آنلاین و انتقال اطلاعات جهت فهرست نویسی یکدست و منسجم، خدمات دیگری چون ثبت نام، جستجو، رزرو و تمدید کتاب ، ارسال درخواست خرید کتاب و سایر منابع اطلاعاتی و داشتن کتابخانه شخصی، امکان پرسش و پاسخ، بارگذاری متن، عکس، فیلم و کلیه منابع دیجیتالی را ارائه میدهد. به دنبال راه اندازی و نصب نرم افزار فوق، جهت تسریع در امر خدمات کتابخانه ای به دانشجویان ،کارت کتابخانه آن ها با کارت دانشجویی ادغام شده و دانشجویان عضو تنها با ارائه کارت دانشجویی خود می توانند از کلیه خدمات ارائه شده در تمامی کتابخانه های دانشگاه استفاده نمایند.

از ديگر خدماتي كه در كتابخانه ارائه مي گردد، برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور آموزش نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی  پزشکی به اساتيد، دانشجويان و كاركنان مي باشد.

 شماره شابکا کتابخانه (شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه ها ثبت شده در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور) 201720005IR-میباشد.

کتابخانه مرکزی وظیفه روزآمد سازی و ارائه خدمات پشتیبانی سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش برای کلیه کتابخانه های دانشگاه، تنظیم آیین نامه ها، پیگیری سفارشات، انجام خدمات تحویل مدرک (Document Delivery Services ) را بر عهده دارد.

این کتابخانه دارای سالن مطالعه با متراژ 450 متر مربع و گنجایش حدود 200 نفر می باشد.

ساعت کاری کتابخانه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 لغایت 18 می باشد.

همکاران کتابخانه

آدرس: سمنان، کیلومتر 5 جاده دامغان، مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، کتابخانه مرکزی

شماره تلفکس: 33654185-023

 

جستجو در منابع این کتابخانه